Experience effortless sound with Ooka Audio’s CS 610 Ceiling Speaker. Built with ABS material and 10W RMS output, it delivers powerful, clear audio tailored for contemporary interiors and professional environments.
Experience effortless sound with Ooka Audio’s CS 610 Ceiling Speaker. Built with ABS material and 10W RMS output, it delivers powerful, clear audio tailored for contemporary interiors and professional environments.
| Country of origin | India |
|---|---|
| Colour | white |
| Warranty | 2 Year |
| Model | Ooka AUDiO Cs 610 Ceiling speaker |
| Brand | Ooka AUDiO |
| Net Quantity | 1 piece |
| Manufacturer or packer name | OOKA |
Experience effortless sound with Ooka Audio’s CS 610 Ceiling Speaker. Built with ABS material and 10W RMS output, it delivers powerful, clear audio tailored for contemporary interiors and professional environments.
Specification
Name: CS 610
Rated Power (PHC): 10W
Sound Pressure Level (1m/1W): 91 dB
Effective Frequency Range (-10 dB): 85 Hz to 20 kHz
Rated Voltage: 100V
Nominal Driver Impedance: 4/8 ohms
Outside Dimension (Diameter × Depth): 180 × 90 mm
Weight: Master 0.555 g
Cut-Out Dimension: Ø 165 mm
Peak Power: 10W RMS
Impedance: 100V Line
Power Taps: 5W / 10W
Dimensions: 190 × 70 mm
Material: ABS
| Country of origin | India |
|---|---|
| Special Feature | 10w Power |
| Colour | white |
| Colour Name | White |
| Warranty | 2 Year |
| Includes | 1 Speaker |
| Height | 8cm |
| Length | 20cm |
| Breadth | 21cm |
| Weight | 555 g |
| Model | Ooka AUDiO Cs 610 Ceiling speaker |
| Brand | Ooka AUDiO |
| Connectivity | USB |
| Common name | Ceiling Speaker |
| Net Quantity | 1 piece |
| Package Dimension | 20L x 21W x 8H cm |
| Manufacturer or packer name | OOKA |
| Manufacturer or packer address | Seventh Floor, Unit No 706, Motiaz Royal Business Park, Ambala Chandigarh Highway |
| Manufacturing Date | 07/2025 |
| contact details consumer care | OOKA, [email protected] |
| Warranty | 2 Year |