OOKA Big Boy 120 Amplifier delivers 120W RMS of powerful, distortion-free sound. With 5 mic inputs, 2 aux inputs, and versatile speaker outputs (4Ω, 8Ω, 70V & 100V), it ensures seamless connectivity. Its wide frequency response ...
Read MoreOOKA Big Boy 120 Amplifier delivers 120W RMS of powerful, distortion-free sound. With 5 mic inputs, 2 aux inputs, and versatile speaker outputs (4Ω, 8Ω, 70V & 100V), it ensures seamless connectivity. Its wide frequency response ...
Read More| Country of origin | India |
|---|---|
| Model | Ooka AUDiO BIG BOY 120 Amplifier |
| Brand | Ooka AUDiO |
| Colour | black |
| Warranty | 2 Year |
| Net Quantity | 1 piece |
| Manufacturer or packer name | OOKA |
OOKA Big Boy 120 Amplifier delivers 120W RMS of powerful, distortion-free sound. With 5 mic inputs, 2 aux inputs, and versatile speaker outputs (4Ω, 8Ω, 70V & 100V), it ensures seamless connectivity. Its wide frequency response and precise tone controls make it ideal for professional audio setups and events.
Power Output: 120W RMS at 10% THD
Input Channels:
Mic: 5x Mic 0.65mV/4.7kΩ
Aux: 2x Aux 100mV/470kΩ
Frequency Response: 50–15,000Hz ±3dB
Tone Controls: Bass: ±10dB at 100Hz, Treble: -10dB at 10kHz
Speaker Output: 4Ω, 8Ω, 70V & 100V
Dimension: W425 × H135 × D295 mm
Weight: 11.3kg
| Country of origin | India |
|---|---|
| Model | Ooka AUDiO BIG BOY 120 Amplifier |
| Brand | Ooka AUDiO |
| Weight | 11.3kg |
| Connectivity | bluetooth |
| Includes | 1 Amplifier |
| Colour | black |
| Colour Name | Black |
| Warranty | 2 Year |
| Special Feature | 120W Power |
| Length | 48 |
| Height | 20 |
| Breadth | 35 |
| Common name | Amplifier |
| Net Quantity | 1 piece |
| Package Dimension | 48L x 35W x 20H cm |
| Manufacturer or packer name | OOKA |
| Manufacturer or packer address | Seventh Floor, Unit No 706, Motiaz Royal Business Park, Ambala Chandigarh Highway |
| Manufacturing Date | 07/2025 |
| contact details consumer care | OOKA, [email protected] |
| Warranty | 2 Year |