NSC Arka Samrat is a high-yielding, F1 hybrid tomato variety from National Seeds Corporation, known for triple resistance to ToLCV, Bacterial Wilt, and Early Blight. It produces firm, dark red fruits (
Read MoreNSC Arka Samrat is a high-yielding, F1 hybrid tomato variety from National Seeds Corporation, known for triple resistance to ToLCV, Bacterial Wilt, and Early Blight. It produces firm, dark red fruits (
Read More| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | NSC |
| Net Quantity | unit |
| Product Dimensions | 10L x 5W x 2H cm |
| Manufacturer or packer name | NSC Jodhpur |
NSC Arka Samrat is a high-yielding, F1 hybrid tomato variety from National Seeds Corporation, known for triple resistance to ToLCV, Bacterial Wilt, and Early Blight. It produces firm, dark red fruits ( days of transplanting, offering high yields up to tons/acre. It is suitable for year-round cultivation.
Key Details of NSC Arka Samrat Tomato Seeds:
| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | NSC |
| Common name | TOMATO |
| Net Quantity | unit |
| Expiry Date | 19-06-2026 |
| Weight | 5 g |
| Package Dimension | 10L x 5W x 2H cm |
| Product Dimensions | 10L x 5W x 2H cm |
| Manufacturer or packer name | NSC Jodhpur |
| Manufacturer or packer address | D-14,Subji Mandi (Paota) Jodhpur- 342001 |
| Manufacturing Date | FEB-2026 |
| contact details consumer care | NSC Jodhpur, [email protected] |