Crop: Bottle gourd
Variety: Narendra Dev Bottle Gourd Hybrid - 4 (NDBGH-4)
Release/Notification year: 2001
Re...
Read MoreCrop: Bottle gourd
Variety: Narendra Dev Bottle Gourd Hybrid - 4 (NDBGH-4)
Release/Notification year: 2001
Re...
Read More| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | FARM SONA NSC |
| Net Quantity | unit |
| Product Dimensions | 10L x 5W x 2H cm |
| Manufacturer or packer name | NSC Jodhpur |
Crop: Bottle gourd
Variety: Narendra Dev Bottle Gourd Hybrid - 4 (NDBGH-4)
Release/Notification year: 2001
Recommended area for cultivation: Punjab, UP, Bihar, Rajasthan and Harayana (All zones)
Character: Medium long, early Maturity in 55 days suitable for both summer and rainy season
| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | FARM SONA NSC |
| Common name | LOKI |
| Net Quantity | unit |
| Batch number | 01-046--02-33RCR-34 |
| Expiry Date | 16-06-2026 |
| Weight | 10 g |
| Package Dimension | 10L x 5W x 2H cm |
| Product Dimensions | 10L x 5W x 2H cm |
| Manufacturer or packer name | NSC Jodhpur |
| Manufacturer or packer address | D-14,Subji Mandi (Paota) Jodhpur- 342001 |
| Manufacturing Date | FEB-2026 |
| contact details consumer care | NSC Jodhpur, [email protected] |