Bidhan Pat 13 (BCCO-13) is a high-yielding, fine-fibre Tossa jute (Corchorus olitorius) variety released by BCKV (West Bengal) in 2022. It is characterized by excellent fibre fineness (2.96 tex) and a 120-day mat...
Read MoreBidhan Pat 13 (BCCO-13) is a high-yielding, fine-fibre Tossa jute (Corchorus olitorius) variety released by BCKV (West Bengal) in 2022. It is characterized by excellent fibre fineness (2.96 tex) and a 120-day mat...
Read More| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | NSC |
| Net Quantity | 2 kilogram |
| Product Dimensions | 28L x 26W x 7H cm |
| Manufacturer or packer name | National Seeds Corporation Ltd |
Bidhan Pat 13 (BCCO-13) is a high-yielding, fine-fibre Tossa jute (Corchorus olitorius) variety released by BCKV (West Bengal) in 2022. It is characterized by excellent fibre fineness (2.96 tex) and a 120-day maturity, with an average fibre yield of 32.0 qtl/ha, suitable for upland and medium lands in West Bengal.
Key Characteristics of BCCO-13 (Bidhan Pat 13):
·Variety Name: Bidhan Pat 13 (BCCO-13)
·Species: Tossa Jute (Corchorus olitorius)
·Developed By: BCKV (Bidhan Chandra Krishi Viswavidyalaya)
·Release Year: 2022
·Yield: Approximately 32.0 quintals per hectare
·Fibre Quality: Fine fibre (2.96 tex)
·Maturity: 120 days for fibre, 170-175 days for seed maturity
·Suitability: Upland and medium land for mid-March to mid-April sowing
Region: West Bengal
| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | NSC |
| Seed Treatment/ Coatings | SEED TREATED WITH POISON (THIRUM) |
| Common name | Jute/Paat |
| Net Quantity | 2 kilogram |
| Batch number | Dec-25-01-3P-87 |
| Expiry Date | 05-11-2026 |
| Weight | 2000 g |
| Package Dimension | 33L x 28W x 11H cm |
| Product Dimensions | 28L x 26W x 7H cm |
| Manufacturer or packer name | National Seeds Corporation Ltd |
| Manufacturer or packer address | Pusa Complex New Delhi |
| Manufacturing Date | 02/2026 |
| contact details consumer care | NSC-Purnea, [email protected] |