Premium Masala Cashewnuts made from high-quality cashews, roasted to perfection and coated with flavorful Indian spices. Crunchy, fresh, and delicious in every bite. Ideal for healthy snacking, tea time, parties, and gifting. H...
Read MorePremium Masala Cashewnuts made from high-quality cashews, roasted to perfection and coated with flavorful Indian spices. Crunchy, fresh, and delicious in every bite. Ideal for healthy snacking, tea time, parties, and gifting. H...
Read More| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | SKW NUTPAC |
| Net Quantity | 01 packet |
| Product Dimensions | 18L x 12W x 4H cm |
| Manufacturer or packer name | The Reach revolution |
Premium Masala Cashewnuts made from high-quality cashews, roasted to perfection and coated with flavorful Indian spices. Crunchy, fresh, and delicious in every bite. Ideal for healthy snacking, tea time, parties, and gifting. Hygienically packed with no added preservatives. Perfect taste, best quality.
| Country of origin | India |
|---|---|
| Shelf Life | 6 month |
| Brand | SKW NUTPAC |
| Net Quantity | 01 packet |
| Additive info | No artificial colors. No added preservatives. |
| Included items | 1 Pack of Masala Cashewnuts (250 g) |
| Batch number | MCN25001 |
| Expiry Date | 6 Months for packaging |
| Weight | 250 g |
| Package Dimension | 18L x 12W x 4H cm |
| Product Dimensions | 18L x 12W x 4H cm |
| Food type | veg |
| Manufacturer or packer name | The Reach revolution |
| Manufacturer or packer address | 54 Fawara Chowk |
| Ingredients | Masala CashewNuts |
| Nutritional information | Energy: 553 kcal Protein: 18 g Carbohydrates: 30 g Total Fat: 44 g – Saturated Fat: 8 g Sugar: 6 g Sodium: 250 mg |
| Storage conditions | Store in a cool, dry place. Keep away from direct sunlight. Once opened, store in an airtight container. |
| contact details consumer care | The Reach revolution, [email protected] |