Whole grain wheat, like whole wheat flour, is derived from the entire wheat kernel, including the bran, germ, and endosperm, offering a more nutritious option than refined whea...
Read MoreWhole grain wheat, like whole wheat flour, is derived from the entire wheat kernel, including the bran, germ, and endosperm, offering a more nutritious option than refined whea...
Read More| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | Raghogarh Farmer Producer Company Limited (FPO) |
| Net Quantity | 1 kilogram |
| Product Dimensions | 3L x 2W x 1.5H cm |
| Manufacturer or packer name | Raghogarh Farmer Producer Company Limited (FPO) |
Whole grain wheat, like whole wheat flour, is derived from the entire wheat kernel, including the bran, germ, and endosperm, offering a more nutritious option than refined wheat products.
As part of a general healthy diet, consumption of whole grains is associated with lower risk of several diseases.[4][5] Whole grains are a source of carbohydrates, multiple nutrients and dietary fiber.
| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | Raghogarh Farmer Producer Company Limited (FPO) |
| Common name | WHEAT |
| Net Quantity | 1 kilogram |
| Batch number | 20250113/W401 |
| Expiry Date | 06/2026 |
| Weight | 1050 g |
| Package Dimension | 24L x 16W x 8H cm |
| Product Dimensions | 3L x 2W x 1.5H cm |
| Manufacturer or packer name | Raghogarh Farmer Producer Company Limited (FPO) |
| Manufacturer or packer address | VILLAGE TUMANKHEDI, BLOCK RAGHOGARH DISTRICT GUNA STATE MADHYA PRADESH, INDIA, 473111 |
| Manufacturing Date | 01/2025 |
| contact details consumer care | RAGHOGARH FARMER PRODUCER COMPANY LIMITED, [email protected] |