Mustard oil is rich in monounsaturated fatty acids and can be extracted through various methods, including cold pressing, which preserves its natural properties and flavor.
Read MoreMustard oil is rich in monounsaturated fatty acids and can be extracted through various methods, including cold pressing, which preserves its natural properties and flavor.
Read More| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | Achleshwar Mahadev Krashak Utpadak Sahkari Samiti Maryadit |
| Net Quantity | 910 gram |
| Product Dimensions | 27L x 8W x 8H cm |
| Manufacturer or packer name | Achleshwar Mahadev Krashak Utpadak Sahkari Samiti Maryadit |
Mustard oil is rich in monounsaturated fatty acids and can be extracted through various methods, including cold pressing, which preserves its natural properties and flavor.
| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | Achleshwar Mahadev Krashak Utpadak Sahkari Samiti Maryadit |
| Shelf Life | 01/2026 |
| Common name | suddh sarso tel |
| Net Quantity | 910 gram |
| Batch number | 28022025/KGMO0028 |
| Expiry Date | 01/2026 |
| Weight | 1050 g |
| Package Dimension | 27L x 8W x 8H cm |
| Product Dimensions | 27L x 8W x 8H cm |
| Manufacturer or packer name | Achleshwar Mahadev Krashak Utpadak Sahkari Samiti Maryadit |
| Manufacturer or packer address | Gwalior,,Tankoli |
| Manufacturing Date | 02/2025 |
| contact details consumer care | Achleshwar Mahadev Krashak Utpadak Sahkari Samiti Maryadit, [email protected] |