This beautiful Cotton saree is having kalamkari prints all over the body of saree, with kalamkari printed border crafted with contrast printed Pallu.
This beautiful Cotton saree is having kalamkari prints all over the body of saree, with kalamkari printed border crafted with contrast printed Pallu.
| Country of origin | India |
|---|---|
| Size | Free |
| Brand | TASARIKA |
| Net Quantity | 1 unit |
| Product Dimensions | 40L x 30W x 3H cm |
| Manufacturer or packer name | TRENDY CULTURE |
This beautiful Cotton saree is having kalamkari prints all over the body of saree, with kalamkari printed border crafted with contrast printed Pallu.
| Country of origin | India |
|---|---|
| Size | Free |
| Brand | TASARIKA |
| Common name | Saree |
| Net Quantity | 1 unit |
| Included items | 1 SAREE WITH BLOUSE |
| Weight | 550 g |
| Package Dimension | 40L x 30W x 3H cm |
| Product Dimensions | 40L x 30W x 3H cm |
| Manufacturer or packer name | TRENDY CULTURE |
| Manufacturer or packer address | Shop no. 4011 , Avadh textile market, Opp. New Bombay Market, Umarwada, Surat, Gujarat 395010 |
| Manufacturing Date | 08/2023 |
| Instructions | DRY CLEAN ONLY |
| contact details consumer care | TRENDY CULTURE, [email protected] |