Key characteristics of Arka Meghana chilli:
High yielding: Arka Meghana is known for its high yield potential, producing a good amount of chillies per plant.
Read More
Key characteristics of Arka Meghana chilli:
High yielding: Arka Meghana is known for its high yield potential, producing a good amount of chillies per plant.
Read More
| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | National Seeds Corpotation Limited |
| Net Quantity | 5 gram |
| Product Dimensions | 14L x 9W x 0.1H cm |
| Manufacturer or packer name | VPC Lallaguda |
Key characteristics of Arka Meghana chilli:
High yielding: Arka Meghana is known for its high yield potential, producing a good amount of chillies per plant.
Disease resistant: It is reported to be tolerant to powdery mildew and some viruses.
Early flowering and fruiting: It flowers early, with 50% flowering occurring around 24 days after sowing.
Fruit characteristics: The fruits are long (around 10.6 cm) and thin (1.2 cm wide), turning from dark green to deep red when mature.
Adaptability: It is suitable for both green and red chilli production
| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | National Seeds Corpotation Limited |
| Common name | Hybrid Chilli |
| Net Quantity | 5 gram |
| Batch number | 01-047-13-035-01 |
| Expiry Date | 19-06-2026 |
| Weight | 5 g |
| Package Dimension | 14L x 9W x 0.1H cm |
| Product Dimensions | 14L x 9W x 0.1H cm |
| Manufacturer or packer name | VPC Lallaguda |
| Manufacturer or packer address | NSC Secunderabad |
| Manufacturing Date | 02/2026 |
| contact details consumer care | NSC-Bhubaneswar, [email protected] |