Area Of Development: Reading & Writing Development Toys & Kits Character: Educational Colour: Multicolor Net Quantity (N): 1 Recommended Age: 2-4 Years Type: Writing Board Sound Integration: This learning book has multiple modes to help...
Read MoreArea Of Development: Reading & Writing Development Toys & Kits Character: Educational Colour: Multicolor Net Quantity (N): 1 Recommended Age: 2-4 Years Type: Writing Board Sound Integration: This learning book has multiple modes to help...
Read More| Country of origin | India |
|---|---|
| Net Quantity | 1 unit |
| Product Dimensions | 23L x 25W x 3H cm |
| Manufacturer or packer name | Generic |
Area Of Development: Reading & Writing Development Toys & Kits Character: Educational Colour: Multicolor Net Quantity (N): 1 Recommended Age: 2-4 Years Type: Writing Board Sound Integration: This learning book has multiple modes to help children learn alphabets and spellings. Every page has a button - just press the switch first to start the page. As a child presses the image on the book, the sound of the alphabet, the word and spelling are played Educational Content: This is a complete preschool book for toddlers which includes all basic learning from animals, fruits, vehicles, shapes and colours using colourful pictures and lovely sounds suitable for young kids, particularly toddlers and preschoolers Parent-Child Interaction: The toy encourages parent-child interaction by allowing parents and children to play and learn together. This shared experience helps strengthen their bond while the child learns new concepts like letters, animals, and numbers Musical Toy: The toy has musical elements, possibly nursery rhymes or fun songs, to make learning more engaging for young children. It can develop kids imagination, vision, self-learning skill, and also increase the relationship Observation Ability: The toy boosts observation ability by encouraging the child to look closely at the images and details on the toy, like animals or shapes. This helps the child learn to recognize patterns and pay attention to their surroundings Batteries Requirement: Requires 3x AA battery to operate the sounds and action. Batteries are not included in the box Interactive Country of Origin: India
Share Text
Catalog Name:*Classy Kids Reading & Writing Toys* Area Of Development: Reading & Writing Development Toys & Kits Character: Educational Colour: Multicolor Net Quantity (N): 1 Recommended Age: 2-4 Years Type: Writing Board Dispatch: 2-2 Days
| Country of origin | India |
|---|---|
| Common name | E-Book for Kids |
| Net Quantity | 1 unit |
| Weight | 150 g |
| Package Dimension | 25L x 28W x 5H cm |
| Product Dimensions | 23L x 25W x 3H cm |
| Manufacturer or packer name | Generic |
| Manufacturer or packer address | Mehsana |
| Manufacturing Date | 03/2026 |
| contact details consumer care | eMall India, [email protected] |
| Warranty | No Warranty |