Sun-kissed leaves, emerald jewels of life, dance in your cup. Handcrafted with love, our organic whole-leaf green tea whispers ancient wisdom and pure nature. Each sip, a gentle wave of grassy sweetness washes ...
Read MoreSun-kissed leaves, emerald jewels of life, dance in your cup. Handcrafted with love, our organic whole-leaf green tea whispers ancient wisdom and pure nature. Each sip, a gentle wave of grassy sweetness washes ...
Read More| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | Kuhi |
| Net Quantity | 3 packet |
| Product Dimensions | 8L x 9W x 15H cm |
| Manufacturer or packer name | Tholua Mon |
Sun-kissed leaves, emerald jewels of life, dance in your cup. Handcrafted with love, our organic whole-leaf green tea whispers ancient wisdom and pure nature. Each sip, a gentle wave of grassy sweetness washes over your palate, a touch of astringency a prelude to a lingering delight. More than just antioxidants, this elixir of life awakens your senses, nudges your energy, and soothes your soul. Let Kuhi's Green Tea be your sanctuary, your daily dose of vibrant health and flavor. Discover the magic within, sip by exquisite sip.
| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | Kuhi |
| Shelf Life | 12 M |
| Common name | Green tea |
| Net Quantity | 3 packet |
| Additive info | Added Preservatives |
| Expiry Date | 12 M |
| Weight | 90 g |
| Package Dimension | 9L x 6W x 12H cm |
| Product Dimensions | 8L x 9W x 15H cm |
| Food type | veg |
| Manufacturer or packer name | Tholua Mon |
| Manufacturer or packer address | Vill: Dorikial, P.O: Nakachari |
| Manufacturing Date | 4/2026 |
| Ingredients | Vegetables, Raw fruits, Spices, Hing, Mustard Seed, Preservatives |
| Nutritional information | NA |
| Instructions | Use 1 gm tea leaf for one cup. |
| Storage conditions | Store at Room Temperature |
| contact details consumer care | Kuhi Enterprise , [email protected] |