Turn saving into an adventure with this dinosaur-shaped MDF piggy bank, complete with a cute crown design. Crafted from durable engineered MDF, th...
Read MoreTurn saving into an adventure with this dinosaur-shaped MDF piggy bank, complete with a cute crown design. Crafted from durable engineered MDF, th...
Read More| Country of origin | India |
|---|---|
| Colour | brown |
| Brand | Dbeautify |
| Net Quantity | 1 piece |
| Product Dimensions | 19.5L x 25.4W x 3H cm |
| Manufacturer or packer name | Dbeautify |
Turn saving into an adventure with this dinosaur-shaped MDF piggy bank, complete with a cute crown design. Crafted from durable engineered MDF, this money saving box is lightweight, eco-friendly, and safe for kids. The transparent belly window allows children to see their savings grow, making the process fun, educational, and motivating.
| Specification | Detail |
|---|---|
| Color | Wood |
| Size | 7.3 x 10.25 inch approx |
| Material | MDF |
| Country of origin | India |
|---|---|
| Colour | brown |
| Material | wood |
| Brand | Dbeautify |
| Common name | DIY MDF Piggy Bank |
| Net Quantity | 1 piece |
| Weight | 900 g |
| Package Dimension | 30L x 40W x 20H cm |
| Product Dimensions | 19.5L x 25.4W x 3H cm |
| Manufacturer or packer name | Dbeautify |
| Manufacturer or packer address | D-36, Gali No.9, Second Floor,Samaypur Indus. Area , Behind Havells Factory,New Delhi |
| Manufacturing Date | 2025 |
| contact details consumer care | Dbeautify, [email protected] |
| Warranty | NA |