Scoopeat 22g HIGH PROTEIN MUESLI - 750gm POWER UP YOUR BREAKFAST!
Scoopeat 22g HIGH PROTEIN MUESLI - 750gm POWER UP YOUR BREAKFAST!
| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | Scoop Eat |
| Net Quantity | 1 unit |
| Product Dimensions | 32L x 24W x 6H cm |
| Manufacturer or packer name | Avanicca Roots Pvt. Ltd. |
Scoopeat 22g HIGH PROTEIN MUESLI - 750gm POWER UP YOUR BREAKFAST!
| Country of origin | India |
|---|---|
| Shelf Life | 6 Months |
| Brand | Scoop Eat |
| Net Quantity | 1 unit |
| Additive info | No Additives |
| Included items | No Preservative, No Artificial colours & Flavours, No Palm Oil, No Refine sugar- 1- Millets- ( Ragi, Jowar, Brown Rice flakes, Rolled oats) 2- Soy Protein Isolate & Soy Granules 3- Nuts & Seeds 4- Flavoured with Dark chocolate & Cocoa Solids 5- Sweetend with date Syrup & Khandsari |
| Expiry Date | 6 Months |
| Weight | 750 g |
| Package Dimension | 28.5L x 16.5W x 13H cm |
| Product Dimensions | 32L x 24W x 6H cm |
| Food type | veg |
| Manufacturer or packer name | Avanicca Roots Pvt. Ltd. |
| Manufacturer or packer address | Old Bus Stand, Opposite Mahatma Gandhi School, Govindgarh, Jaipur, Rajasthan, 303712 |
| Ingredients | Product Ingredients:- Soy Protein Blend - (Soy Granules, Soy Protein Isolate) - (19%) Millets Flakes - (Finger Millets (Ragi), Sorghum (Jowar) - (14%) Rolled Oats - (10%) Date Syrup & Khandsari(12%) Brown Rice Flakes - (9%) Nuts & Seeds (Almond, Pumpkin, Flax Seeds, Chia Seeds) - (8%) Dried Fruits & Berries (Cranberry, Black Raisins) - (8%) Dark Chocolate (Cocoa Solids, Cocoa Butter) - (7%) Sunflower Oil Rosemary Extract. Contains Added Flavour (Natural & Nature Identical (Chocolate) Flavouring Substances) Allergen Information: Contains Oats, Soy & Nut. |
| Nutritional information | Refer to Back Image |
| Instructions | Contains Added Flavour (Natural & Nature Identical (Chocolate) Flavouring Substances) Allergen Information: Contains Oats, Soy & Nut. STORE IN A COOL, HYGIENIC AND DRY PLACE, KEEP AWAY FROM DIRECT SUNLIGHT & HUMID CONDITIONS.ONCE OPEN STORE IN AIRTIGHT CONTAINER.DO NOT CONSUME IF FOUND OPEN OR DAMAGED. |
| Storage conditions | STORE IN A COOL, HYGIENIC AND DRY PLACE, KEEP AWAY FROM DIRECT SUNLIGHT & HUMID CONDITIONS. ONCE OPEN STORE IN AIRTIGHT CONTAINER. DO NOT CONSUME IF FOUND OPEN OR DAMAGED. |
| contact details consumer care | Scoop Eat, [email protected] |