Bring home a piece of Indian heritage with our Traditional Painting MDF DIY Kit!
Crafted from premium 4mm thick MDF
Bring home a piece of Indian heritage with our Traditional Painting MDF DIY Kit!
Crafted from premium 4mm thick MDF
| Country of origin | India |
|---|---|
| Colour | brown |
| Brand | Dbeautify |
| size | 8 by 6 inch |
| Net Quantity | 1 count |
| Product Dimensions | 25L x 15W x 0.4H cm |
| Manufacturer or packer name | Dbeautify |
Bring home a piece of Indian heritage with our Traditional Painting MDF DIY Kit!
Crafted from premium 4mm thick MDF, this pre-marked base is perfect for creating stunning wall art inspired by traditional Indian paintings.
Specification | Detail |
Color | Wood |
Size | 8 by 6 inch approx |
Thickness | 4 mm |
Material | MDF |
| Country of origin | India |
|---|---|
| Colour | brown |
| Material | wood |
| Brand | Dbeautify |
| size | 8 by 6 inch |
| Common name | MDF Crafts |
| Net Quantity | 1 count |
| Weight | 400 g |
| Package Dimension | 33L x 33W x 7H cm |
| Product Dimensions | 25L x 15W x 0.4H cm |
| Manufacturer or packer name | Dbeautify |
| Manufacturer or packer address | D-36, Gali No.9, Second Floor,Samaypur Indus. Area , Behind Havells Factory,New Delhi |
| Manufacturing Date | 2025 |
| contact details consumer care | Dbeautify, [email protected] |
| Warranty | NA |