Sudocrem Skin Soothing Antiseptic Healing Cream - 250 grams
Product Description:
Read More| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | Sudo |
| Net Quantity | 250 gram |
| Product Dimensions | 13L x 8W x 5H cm |
| Manufacturer or packer name | King Crown Syndicate |
Sudocrem Skin Soothing Antiseptic Healing Cream - 250 grams
Product Description:
Sudocrem Skin Soothing Antiseptic Healing Cream is an essential remedy for irritated skin, offering relief and promoting healing. Ideal for treating diaper rash, minor burns, cuts, and other skin irritations, this gentle cream helps to soothe and protect the skin, keeping it hydrated and calm.
Key Features:
| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | Sudo |
| Common name | Cream |
| Net Quantity | 250 gram |
| Expiry Date | 12 Months After Opening |
| Weight | 350 g |
| Package Dimension | 14L x 9W x 6H cm |
| Product Dimensions | 13L x 8W x 5H cm |
| Manufacturer or packer name | King Crown Syndicate |
| Manufacturer or packer address | Ambedkar Nagar, Uttar Pradesh, 224155 |
| Manufacturing Date | 2025 |
| contact details consumer care | King Crown Syndicate, [email protected] |