Solid Wood Chakki Table Fine-Art Painted
Jodhpur district of Rajasthan, known as Suryanagari, is a leader in the manufacture of handicraft products, the handicraft items made here are famous all over the...
Read MoreJodhpur district of Rajasthan, known as Suryanagari, is a leader in the manufacture of handicraft products, the handicraft items made here are famous all over the...
Read More| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | BAANMATA INTERNATIONAL |
| Net Quantity | 10 unit |
| Product Dimensions | 40L x 40W x 17H cm |
| Manufacturer or packer name | BAANMATA INTERNATIONAL |
Jodhpur district of Rajasthan, known as Suryanagari, is a leader in the manufacture of handicraft products, the handicraft items made here are famous all over the world. Our factory houses a team of trained craftsmen, who by virtue of their skill and experience, manufacture a wide variety of handcrafted furniture. We make these handicraft products available on our website at cheap prices so that every class of people can buy these products and share their experience with others and feel proud to be associated with us.
Since 1998, we have been making the products manufactured by our team available through online platforms so that everyone can have access to the handcrafted furniture produced by us. We do not compromise on the quality of the products manufactured by us and paint these products completely using chemically harmless dyes.
We hope that you will definitely be satisfied with our customer service and encourage us by providing positive reinforcement so that we have new energy communication which will increase our efficiency.
| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | BAANMATA INTERNATIONAL |
| Common name | Furniture |
| Net Quantity | 10 unit |
| Model number | VM581 |
| Weight | 3500 g |
| Package Dimension | 45L x 45W x 20H cm |
| Product Dimensions | 40L x 40W x 17H cm |
| Manufacturer or packer name | BAANMATA INTERNATIONAL |
| Manufacturer or packer address | 147 NEW KHATU SHAYAM MANDIR PAL VILLAGE JODHPUR 342581 |
| Manufacturing Date | Apr-23 |
| contact details consumer care | BAANMATA INTERNATIONAL, [email protected] |