- Awesome Design - With just 7.4mm sleekness, the stylish silhouette has a glossy glass finish and a glazed ceramic look that is made to be shown off. The 120 Hz Super AMOLED display is equipped with Vision Booster and offer 1900 nits peak ...
| Country of origin | India |
|---|---|
| Colour | charcoal black |
| Model | Samsung Galaxy A37 5G |
| Brand | SAMSUNG |
| Net Quantity | 1 unit |
| Manufacturer or packer name | Samsung India Electronics Pvt ltd |
| Country of origin | India |
|---|---|
| Colour | charcoal black |
| Height | 7 |
| Breadth | 78 |
| Length | 161 |
| Weight | 300 |
| OS Type | Android 16 with One UI 8.5 |
| Storage unit | 256GB |
| Storage | 256GB |
| RAM unit | 8GB |
| RAM | 8GB |
| Model | Samsung Galaxy A37 5G |
| Brand | SAMSUNG |
| Common name | SMART PHONE |
| Net Quantity | 1 unit |
| Package Dimension | 7L x 78W x 163H cm |
| Manufacturer or packer name | Samsung India Electronics Pvt ltd |
| Manufacturer or packer address | 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi - 110001 |
| Manufacturing Date | 03/2026 |
| contact details consumer care | Toughees Telecom, [email protected] |
| Warranty | 12 MONNTHS |