| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | Mala's |
| Net Quantity | 1 unit |
| Product Dimensions | 8L x 8W x 28H cm |
| Manufacturer or packer name | Mala's |
| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | Mala's |
| Common name | Transparent Mint Mojito Syrup |
| Net Quantity | 1 unit |
| Additive info | NA |
| Weight | 1000 g |
| Package Dimension | 10L x 10W x 28H cm |
| Product Dimensions | 8L x 8W x 28H cm |
| Food type | veg |
| Manufacturer or packer name | Mala's |
| Manufacturer or packer address | IN |
| Manufacturing Date | Feb-24 |
| Ingredients | Sugar ,Water ,Apple Juice (25%) ,Mint Extract (I%) ,Thickener (INS 440) , Contains Permitted Natural ,Nature Identical & Artificial Flavouring Substances (Mint). Contains Permitted Synthetic Food Colours (INS II0,INS I27) Contains Permitted Class II Preservative (INS 202 & INs 2II) |
| Nutritional information | Serving Size: 50ml| No. of Servings: 15 Amount per Pr Sening "% RDA ,(Approx Value) ,(S0 mPer Serving ,100 g ,276.20 ,138.10 6.909% ,Energy (kcal) Protein (g) Carbohydrate (g) Total Sugar (g) ,0.00 ,0.00 ,34.52 ,69.0 ,34.52 ,69.0 ,33.20 66.39% ,66.4 ,Added Sugar (g) ,000 ,0.0 ,Total Fat (g) ,0.00 ,0.0 ,Trans Fat (g) Cholesterol (mg) PSodium (mg) ,0.00 ,0.0 ,0.11% ,2.10 ,4.20 |
| Instructions | Keep Away from Direct Sunlight, Store in Cool Dry Place , Do not buy if Cap or seal is Broken , Shake well before use. |
| Storage conditions | Keep Away from Direct Sunlight, Store in Cool Dry Place , Do not buy if Cap or seal is Broken , Shake well before use. |
| EAN | 8901689703737 |
| contact details consumer care | BigBrandBox, [email protected] |