The book contains all the important Pharmacy subjects for exit exam for diploma students with proper study material for revision and MCQs for Practice.
Learning Objectives Related to knowledge:
At ...
The book contains all the important Pharmacy subjects for exit exam for diploma students with proper study material for revision and MCQs for Practice.
Learning Objectives Related to knowledge:
At ...
| Country of origin | India |
|---|---|
| Net Quantity | 1 unit |
| Product Dimensions | 22L x 15W x 3H cm |
| Manufacturer or packer name | Clever Fox Publishing Pvt Ltd |
The book contains all the important Pharmacy subjects for exit exam for diploma students with proper study material for revision and MCQs for Practice.
Learning Objectives Related to knowledge:
At the end of the course, the student will be able to-
1. Describe the basic theories of all the pharmacy subjects prescribed for exit exam;
2. Concise format enables students to quickly learn subjects with ease; and
3. Multiple Choice Questions for practice.
4. Revision with theory and practice sheets of MCQs.
| Country of origin | India |
|---|---|
| Common name | Books |
| Net Quantity | 1 unit |
| Weight | 930 g |
| Package Dimension | 22.5L x 15.4W x 2.4H cm |
| Product Dimensions | 22L x 15W x 3H cm |
| Manufacturer or packer name | Clever Fox Publishing Pvt Ltd |
| Manufacturer or packer address | Clever Fox Publishing Pvt. Ltd, No 14, Rama Krishna Nagar, Kanakapura Main Road, Opp Pillar No 71 Near Sarrakki Signal Bangalore : 560078 |
| Manufacturing Date | 7/2022 |
| ISBN | 9789394457324 |
| EAN | 9789394457324 |
| contact details consumer care | Clever Fox Publishing, [email protected] |