English Phonics workbook with worksheets on ‘Blends Part-2‘. This gives Phonics practice for Pre-primary classes. These blends worksheets for KG help students with the beginning sounds, consonant blends, Jolly phonics, blendin...
Read MoreEnglish Phonics workbook with worksheets on ‘Blends Part-2‘. This gives Phonics practice for Pre-primary classes. These blends worksheets for KG help students with the beginning sounds, consonant blends, Jolly phonics, blendin...
Read More| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | Key2practice |
| Net Quantity | 1 unit |
| Product Dimensions | 32L x 22W x 2H cm |
| Manufacturer or packer name | Trishala Learning System Private Limited |
English Phonics workbook with worksheets on ‘Blends Part-2‘. This gives Phonics practice for Pre-primary classes. These blends worksheets for KG help students with the beginning sounds, consonant blends, Jolly phonics, blending words etc.
There are a total number of 39 phonics worksheets for little ones. The workbook has an answer key at the end. All these worksheets are coloured.
These worksheets on Phonics for Pre-primary students cover the following topics:
Words with silent letters
Beginning sounds
Consonant blends
Blending words
Combinations with a similar sound
oo
ew
ue and many more
Combinations with a similar sound
aw
au
oi
oy and many more
Worksheets on Phonics for Pre-primary are activity-based. Colourful fun worksheets for the little learners. If you are looking for Jolly phonics & Blends worksheets for Pre-primary classes then do give our workbooks a try.
The instructions are easy to follow. This allows children to study without adult supervision and makes them independent.
We can proudly say that our workbooks make Hindi, Maths and English concepts so interesting that your child would want to study every day.
Why is daily practice important for students?
A guaranteed way to succeed at studies is by practising the concepts daily. Studies prove how daily practice can improve a child‘s learning abilities.
Our worksheets on Phonics for KG students help with the daily practice of concepts. Easy to understand worksheets uncomplicates concepts for students.
Parents can also take a break from creating worksheets for children to practice.
Our blends worksheets are affordable, comprehensive and application-based. Making your child‘s K-12 learning engaging. It eases the experience of homeschooling for the parents as well.
| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | Key2practice |
| Common name | Workbooks |
| Net Quantity | 1 unit |
| Weight | 240 g |
| Package Dimension | 32L x 22W x 2H cm |
| Product Dimensions | 32L x 22W x 2H cm |
| Manufacturer or packer name | Trishala Learning System Private Limited |
| Manufacturer or packer address | House no. 148, Sector 38 Gurugram Haryana |
| Manufacturing Date | 01/2019 |
| Instructions | It is good enough to let your child attempt only one sheet in a day otherwise he will get overwhelmed and confused. The child to attempt the worksheet in sequence i.e. worksheet no1 first and no2 next as the worksheets are designed from easy to difficult and basic to higher. Each worksheet has a solved example. Help child understand the concept. from the solved example before start doing the worksheet. Guide your child to match answer from answer sheet given in the end of the worksheet package. Some worksheets have foot notes. Help your child go through them for better understanding. The worksheets are black and white. Engage your child to color these. They will find it more interesting. |
| ISBN | 978-9389531374 |
| contact details consumer care | Trishala Learning System Pvt Ltd, [email protected] |