Grade 5 Maths workbook with worksheets on the Chapter – Fractions. These worksheets cover Multiplication sums, Division sums, ixl maths for Class 5 students.
There are a total number of 40 practice sheets i...
Read MoreGrade 5 Maths workbook with worksheets on the Chapter – Fractions. These worksheets cover Multiplication sums, Division sums, ixl maths for Class 5 students.
There are a total number of 40 practice sheets i...
Read More| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | Key2practice |
| Net Quantity | 1 unit |
| Product Dimensions | 32L x 22W x 3H cm |
| Manufacturer or packer name | Trishala Learning System Private Limited |
Grade 5 Maths workbook with worksheets on the Chapter – Fractions. These worksheets cover Multiplication sums, Division sums, ixl maths for Class 5 students.
There are a total number of 40 practice sheets in it. The workbook has an answer key at the end. All these worksheets are in Black & White.
These Class 5 Maths Worksheets on the Chapter ‘Fractions’ cover the following topics:
Our worksheets ixl maths for Class 5 are activity-based and specially designed for children. If you are looking for Multiplication sums for Class 5 for your child then do give our workbooks a try.
The instructions are easy to follow. This allows children to study without adult supervision and makes them independent.
We can proudly say that our workbooks make Hindi, Maths and English concepts so interesting that your child would want to study every day.
Why is daily practice important for students?
| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | Key2practice |
| Common name | Workbooks |
| Net Quantity | 1 unit |
| Weight | 240 g |
| Package Dimension | 32L x 22W x 3H cm |
| Product Dimensions | 32L x 22W x 3H cm |
| Manufacturer or packer name | Trishala Learning System Private Limited |
| Manufacturer or packer address | House no. 148, Sector 38 Gurugram Haryana |
| Manufacturing Date | 01/2019 |
| Instructions | It is good enough to let your child attempt only one sheet in a day otherwise he will get overwhelmed and confused. The child to attempt the worksheet in sequence i.e. worksheet no1 first and no2 next as the worksheets are designed from easy to difficult and basic to higher. Each worksheet has a solved example. Help child understand the concept. from the solved example before start doing the worksheet. Guide your child to match answer from answer sheet given in the end of the worksheet package. Some worksheets have foot notes. Help your child go through them for better understanding. The worksheets are black and white. Engage your child to colour these. They will find it more interesting. |
| ISBN | 978-9389531459 |
| contact details consumer care | Trishala Learning System Pvt Ltd, [email protected] |