A vibrant journey through the world of nouns, pronouns and&nb...
Read MoreA vibrant journey through the world of nouns, pronouns and&nb...
Read More| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | Key2practice |
| Net Quantity | 1 unit |
| Product Dimensions | 32L x 22W x 3H cm |
| Manufacturer or packer name | Trishala Learning System Private Limited |
A vibrant journey through the world of nouns, pronouns and adjectives with 120 artistically designed pages crafted in collaboration with IIT experts. This book is designed to help children learn about nouns, pronouns and adjectives through creative and visually appealing illustrations. The objects used in the illustrations are chosen to be easily relatable to the child's everyday life. The activities are included to help the child apply the concepts they have learned. The book also contains exercises encouraging the child to match objects based on their attributes, such as shape, colour, and size, to enhance retention and reinforce learning. In addition, it's an excellent resource for teaching young children about patterns and problem-solving skills using stickers. Using concrete, hands-on materials like stickers can make learning about abstract concepts like patterns more engaging and accessible for young learners.
| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | Key2practice |
| Common name | workbooks |
| Net Quantity | 1 unit |
| Weight | 320 g |
| Package Dimension | 32L x 22W x 3H cm |
| Product Dimensions | 32L x 22W x 3H cm |
| Manufacturer or packer name | Trishala Learning System Private Limited |
| Manufacturer or packer address | House no. 148, Sector 38 Gurugram Haryana |
| Manufacturing Date | 01/2023 |
| ISBN | 978-8196170745 |
| contact details consumer care | Trishala Learning System Pvt Ltd, [email protected] |