‘Prepositions‘ Grade 2 English worksheets. With these Prepositions worksheets, students can do many fun exercises on Prepositions, fill in the blanks, in-on-at practice etc.
The English workbook has a total...
Read More‘Prepositions‘ Grade 2 English worksheets. With these Prepositions worksheets, students can do many fun exercises on Prepositions, fill in the blanks, in-on-at practice etc.
The English workbook has a total...
Read More| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | Key2practice |
| Net Quantity | 1 unit |
| Product Dimensions | 32L x 22W x 3H cm |
| Manufacturer or packer name | Trishala Learning System Private Limited |
‘Prepositions‘ Grade 2 English worksheets. With these Prepositions worksheets, students can do many fun exercises on Prepositions, fill in the blanks, in-on-at practice etc.
The English workbook has a total number of 25 grammar worksheets. It has an answer key at the end. All these worksheets are coloured.
These Grade 2 English worksheets include
Prepositions of Time, place
In, On, At Prepositions
‘Above‘ Prepositions
Behind, Between, Near
Relation of Positions with Noun, Pronoun, Verb in a sentence.
Unscramble position words and use them in a sentence
Fill in the Blanks
Our Grade 2 English worksheets on Prepositions come with fun examples. Specially designed for children. These worksheets are made by IIT Alumna and English teachers. If you are looking for CBSE/ICSE prepositions worksheets then do give our workbooks a try.
These fun exercises on Prepositions are easy to follow. This allows children to study without adult supervision and makes them independent.
We can proudly say that our workbooks make Hindi, Maths and English concepts so interesting that your child would want to study every day.
Why is daily practice important for students?
A guaranteed way to succeed at studies is by practising the concepts daily. Studies prove how daily practice can improve a child‘s learning abilities. 20 minutes of practice is all they need.
Our English worksheets help students with the daily practice of concepts. Easy to understand worksheets make the concepts simple for them.
Parents can take a break from creating worksheets for children to practice.
Our Grade 2 English worksheets are affordable, comprehensive and application-based. Making your child‘s K-12 learning engaging. It eases the experience of homeschooling for the parents as well.
| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | Key2practice |
| Common name | Workbooks |
| Net Quantity | 1 unit |
| Weight | 190 g |
| Package Dimension | 32L x 22W x 3H cm |
| Product Dimensions | 32L x 22W x 3H cm |
| Manufacturer or packer name | Trishala Learning System Private Limited |
| Manufacturer or packer address | House no. 148, Sector 38 Gurugram Haryana |
| Manufacturing Date | 01/2019 |
| Instructions | It is good enough to let your child attempt only one sheet in a day otherwise he will get overwhelmed and confused. The child to attempt the worksheet in sequence i.e. worksheet no1 first and no2 next as the worksheets are designed from easy to difficult and basic to higher. Each worksheet has a solved example. Help child understand the concept. from the solved example before start doing the worksheet. Guide your child to match answer from answer sheet given in the end of the worksheet package. Some worksheets have foot notes. Help your child go through them for better understanding. The worksheets are black and white. Engage your child to colour these. They will find it more interesting. |
| ISBN | 978-9389531503 |
| contact details consumer care | Trishala Learning System Pvt Ltd, [email protected] |