Vehicle Compatibility: BMW S1000RR
Designed to boost horsepower and rate of acceleration
Can be cleaned and used again with high air flow with exceptional filtration
Lasts up to 50,000 miles before cleaning is required dependi...
Read MoreVehicle Compatibility: BMW S1000RR
Designed to boost horsepower and rate of acceleration
Can be cleaned and used again with high air flow with exceptional filtration
Lasts up to 50,000 miles before cleaning is required dependi...
Read More| Country of origin | India |
|---|---|
| size | Fitment |
| Brand | K&N |
| Net Quantity | 1 unit |
| Product Dimensions | 7L x 13W x 1H cm |
| Manufacturer or packer name | K&N Engineering, Inc. |
Vehicle Compatibility: BMW S1000RR
Designed to boost horsepower and rate of acceleration
Can be cleaned and used again with high air flow with exceptional filtration
Lasts up to 50,000 miles before cleaning is required depending on driving conditions
Works with original equipment manufacturer vehicle electronics
| Country of origin | India |
|---|---|
| color | Black |
| size | Fitment |
| Brand | K&N |
| Common name | K&N BM-1010 Air Filter for BMW S1000RR |
| Net Quantity | 1 unit |
| Weight | 300 g |
| Package Dimension | 4L x 19W x 28H cm |
| Product Dimensions | 7L x 13W x 1H cm |
| Manufacturer or packer name | K&N Engineering, Inc. |
| Manufacturer or packer address | IN |
| Manufacturing Date | 4/2012 |
| UPC | 953040131961 |
| EAN | 0953040131961 |
| contact details consumer care | Methods Automotive Private Limited, [email protected] |