Vehicle compatibility: Chevrolet optra srv 1.6 / 1.8
Designed to boost horsepower and rate of acceleration
Can be cleaned and used again
High air flow with exceptional filtration
Lasts up to 50,000 miles before cleaning ...
Read MoreVehicle compatibility: Chevrolet optra srv 1.6 / 1.8
Designed to boost horsepower and rate of acceleration
Can be cleaned and used again
High air flow with exceptional filtration
Lasts up to 50,000 miles before cleaning ...
Read More| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | K&N |
| Net Quantity | 1 unit |
| Product Dimensions | 1L x 10W x 11H cm |
| Manufacturer or packer name | K&N Engineering, Inc. |
Vehicle compatibility: Chevrolet optra srv 1.6 / 1.8
Designed to boost horsepower and rate of acceleration
Can be cleaned and used again
High air flow with exceptional filtration
Lasts up to 50,000 miles before cleaning is required depending on driving conditions
Works with original equipment manufacturer vehicle electronics
| Country of origin | India |
|---|---|
| color | Heather Red |
| Brand | K&N |
| Common name | K&n 33-2330 High Performance Replacement Car Air Filter |
| Net Quantity | 1 unit |
| Weight | 575.31 g |
| Package Dimension | 29L x 26W x 4H cm |
| Product Dimensions | 1L x 10W x 11H cm |
| Manufacturer or packer name | K&N Engineering, Inc. |
| Manufacturer or packer address | IN |
| Manufacturing Date | 2/2015 |
| UPC | 024844118110 |
| EAN | 5052267853009 |
| contact details consumer care | Methods Automotive Private Limited, [email protected] |