Durable Stainless Steel Jars – Designed with flow breakers for efficient grinding and smooth, consistent textures.
Powerful 550W Motor – Ensures fast and effective grinding, even for tough ingredients.
Sharp Stainless Steel Blades –...
Read MoreDurable Stainless Steel Jars – Designed with flow breakers for efficient grinding and smooth, consistent textures.
Powerful 550W Motor – Ensures fast and effective grinding, even for tough ingredients.
Sharp Stainless Steel Blades –...
Read More| Country of origin | India |
|---|---|
| Size | 2 Jar, 3 Jar |
| Colour | Grey |
| Model | BMG-155 |
| Brand | BALTRA |
| Net Quantity | 1 unit |
| Manufacturer or packer name | BALTRA |
Durable Stainless Steel Jars – Designed with flow breakers for efficient grinding and smooth, consistent textures.
Powerful 550W Motor – Ensures fast and effective grinding, even for tough ingredients.
Sharp Stainless Steel Blades – Delivers fine, uniform grinding and effortless blending for perfect results.
Enhanced Safety & Stability – Includes a motor overload protector to prevent overheating and non-slip feet for stability.
Versatile 3-Speed Control – Features adjustable speed settings with an incher function for precise grinding
| Country of origin | India |
|---|---|
| Size | 2 Jar, 3 Jar |
| Colour | Grey |
| Special Feature | <p>3 Speed Control With Incher<p><p>3 Stainless Steel Jar<p><p>Overload Protection<p> |
| Includes | <p>1 Mixer<p><p>2 SS Jar<p><p>1 Manual cum Warranty<p> |
| Height | 24cm |
| Breadth | 20.50cm |
| Length | 34.50cm |
| Weight | 1700 g |
| Model | BMG-155 |
| Brand | BALTRA |
| Common name | Dream Mixer Grinder |
| Net Quantity | 1 unit |
| Weight | 1700 g |
| Package Dimension | 34.5L x 20.5W x 24H cm |
| Manufacturer or packer name | BALTRA |
| Manufacturer or packer address | IN |
| Manufacturing Date | 3/2021 |
| contact details consumer care | BALTRA, [email protected] |