Package Content: One Fitted Sheet with Two Pillow Covers
Size: Double, 1 Fitted Sheet:72X78 IN (183X198 Cms) 2 Pillow Covers: 18X27 IN (46X68 Cms)
Thread Count: 136
Material: D’Decor bedding are made from 100% cotton and are d...
Read MorePackage Content: One Fitted Sheet with Two Pillow Covers
Size: Double, 1 Fitted Sheet:72X78 IN (183X198 Cms) 2 Pillow Covers: 18X27 IN (46X68 Cms)
Thread Count: 136
Material: D’Decor bedding are made from 100% cotton and are d...
Read More| Country of origin | India |
|---|---|
| Colour | turquoise |
| Brand | DDECOR Live beautiful |
| Net Quantity | 3 piece |
| Product Dimensions | 274L x 229W x 274H cm |
| Manufacturer or packer name | D Décor Home Fabrics Pvt. Ltd. |
Package Content: One Fitted Sheet with Two Pillow Covers
Size: Double, 1 Fitted Sheet:72X78 IN (183X198 Cms) 2 Pillow Covers: 18X27 IN (46X68 Cms)
Thread Count: 136
Material: D’Decor bedding are made from 100% cotton and are durable, soft and easy to care, giving you the most comfortable experience.
Machine Wash At 40⁰C. Wash Dark Colors Separately. Do not Bleach. Tumble Dry Medium Heat. Line Dry. Medium Iron.
| Country of origin | India |
|---|---|
| Colour | turquoise |
| Brand | DDECOR Live beautiful |
| Material | cotton |
| Common name | DDECOR - Primary Collection 100% Cotton Floral Pattern 136TC King Fitted Sheet|180 CM X 198 CM| - Turquoise |
| Net Quantity | 3 piece |
| Weight | 1500 g |
| Package Dimension | 198L x 182W x 198H cm |
| Product Dimensions | 274L x 229W x 274H cm |
| Manufacturer or packer name | D Décor Home Fabrics Pvt. Ltd. |
| Manufacturer or packer address | DDecor Home Fabrics Unit No 1461/1471 Bldg. No 14, 6th and 7th floor, Solitaire Corporate Park, 167Guru Hargovindji Marg, Chakala Andheri East Mumbai 400093 |
| Manufacturing Date | 2026 |
| EAN | 8907691030298 |
| contact details consumer care | D Decor Home Fabrics Private Limited, [email protected] |