12 inch Wipro brass silver bottle trap with flange, designed for smooth water drainage, odour prevention, durable everyday performance, and a clean, finished look for wash basin installations.
12 inch Wipro brass silver bottle trap with flange, designed for smooth water drainage, odour prevention, durable everyday performance, and a clean, finished look for wash basin installations.
| Country of origin | India |
|---|---|
| Colour | silver |
| Brand | Fossa |
| Model | BBTW-012 |
| Net Quantity | 1 sets |
| Product Dimensions | 30L x 13W x 598H cm |
| Manufacturer or packer name | Fossa Bath & Kitchen |
12 inch Wipro brass silver bottle trap with flange, designed for smooth water drainage, odour prevention, durable everyday performance, and a clean, finished look for wash basin installations.
| Country of origin | India |
|---|---|
| Material | brass |
| Colour | silver |
| Brand | Fossa |
| Assembly Required | NO |
| Model | BBTW-012 |
| Length | 30 |
| Height | 598 |
| Breadth | 13 |
| Weight | 550 |
| Common name | Bottle trap |
| Net Quantity | 1 sets |
| Weight | 550 g |
| Package Dimension | 30L x 13W x 598H cm |
| Product Dimensions | 30L x 13W x 598H cm |
| Manufacturer or packer name | Fossa Bath & Kitchen |
| Manufacturer or packer address | KH. No. 669, Ground Floor, Street No. 4, Near Pipal Chowk, Siraspur |
| Manufacturing Date | 05/2025 |
| contact details consumer care | Fossa Bath & Kitchen , [email protected] |
| Warranty | 5 Year |