Modal No. Max DPB-20
Capacity 10kg accuracy
input volt 230VAC Power ...
Modal No. Max DPB-20
Capacity 10kg accuracy
input volt 230VAC Power ...
| Country of origin | India |
|---|---|
| Net Quantity | 1 piece |
| Product Dimensions | 320L x 415W x 110H cm |
| Manufacturer or packer name | Maxsol Instruments |
Modal No. Max DPB-20
Capacity 10kg accuracy
input volt 230VAC Power
Battery 6V 4.5Ah Lead sealed battery
With the use of two stainless steel pans on which the diffrential weight of two categories - of centrifuges is weighed, the Micro controlled based double pan Balance is designed to accurately weight centrifuge bucket before centrifuging the bags.
Features Of Double Pan Balance
1. weight and volume are shown on a bright 16*6 LED with a 1 gram precision.
2.It is powerd by a rechargebale battery.
3.Improves the balance of a chilled centrifuge.
4. Make a provision to account for the blood bag's weight.
5.Calibration is done automatically.
6. Microcontrolled based technology ensures excellent pricision.
7. Battery life is upto18hours.
| Country of origin | India |
|---|---|
| Common name | Double pan balance |
| Net Quantity | 1 piece |
| Package Dimension | 325L x 420W x 120H cm |
| Product Dimensions | 320L x 415W x 110H cm |
| Manufacturer or packer name | Maxsol Instruments |
| Manufacturer or packer address | B-112, Rajshree Indl. Estate, Near MSEB, Sativali, Vasai (E) Vasai Maharashtra 401208 |
| Manufacturing Date | 5/2024 |
| contact details consumer care | Maxsol Instruments, [email protected] |