| Country of origin | India |
|---|---|
| Colour | multi colour |
| Brand | Pushpam Bangels And Imitation Jewellery |
| Gender | female |
| Net Quantity | 1 packet |
| Product Dimensions | 8L x 8W x 25H cm |
| Manufacturer or packer name | Pushpam Bangels And Imitation Jewellery |
Enhance your DIY projects with these “4 cut Taper Shape Plastic Bangles” in a stunning set of 12 vibrant colors.
Specially designed for thread work art, embroidery, Kundan and decorative creations, these lightweight yet durable bangles provide the perfect base for wrapping, stitching, and embellishing.
Their smooth surface ensures easy thread movement, while the tapered shape adds a unique touch to your designs. Ideal for DIY jewelry making, festive decorations, school and home décor crafts.
| Country of origin | India |
|---|---|
| Colour | multi colour |
| Plating | plastic |
| Base Metal | plastic |
| Brand | Pushpam Bangels And Imitation Jewellery |
| Gender | female |
| Common name | Plastic Regular Bangles |
| Net Quantity | 1 packet |
| Weight | 100 g |
| Package Dimension | 8L x 8W x 25H cm |
| Product Dimensions | 8L x 8W x 25H cm |
| Manufacturer or packer name | Pushpam Bangels And Imitation Jewellery |
| Manufacturer or packer address | 1621, Ground floor, Thakor Vas, Navrang Pura Village, Near Navrangpura Police Station Road, |
| Manufacturing Date | 07/2025 |
| contact details consumer care | Pushpam Bangels, [email protected] |