Enhance your DIY projects with these “4 Cut Flat Shape Plastic Bangles” in a stunning set of 12 Vibrant Colors Box. Specially designed for Thread work art, Kundan and decorative cr...
Read MoreEnhance your DIY projects with these “4 Cut Flat Shape Plastic Bangles” in a stunning set of 12 Vibrant Colors Box. Specially designed for Thread work art, Kundan and decorative cr...
Read More| Country of origin | India |
|---|---|
| Size | 2-2, 2-4, 2-6, 2-8, 2-10 |
| Colour | multi colour |
| Brand | Generic |
| Gender | female |
| Net Quantity | 1 packet |
| Product Dimensions | 10L x 10W x 30H cm |
| Manufacturer or packer name | Pushpam Bangels And Imitation Jewellery |
Enhance your DIY projects with these “4 Cut Flat Shape Plastic Bangles” in a stunning set of 12 Vibrant Colors Box. Specially designed for Thread work art, Kundan and decorative creations, these lightweight yet durable bangles provide the perfect base for wrapping, stitching, and embellishing. Their smooth surface ensures easy thread movement, while the flat shape adds a unique touch to your designs. Ideal for DIY jewelry making, festive decorations, school and home décor crafts.
| Country of origin | India |
|---|---|
| Size | 2-2, 2-4, 2-6, 2-8, 2-10 |
| Colour | multi colour |
| Plating | plastic |
| Base Metal | plastic |
| Brand | Generic |
| Gender | female |
| Common name | Plastic Bangles |
| Net Quantity | 1 packet |
| Weight | 120 g |
| Package Dimension | 10L x 10W x 25H cm |
| Product Dimensions | 10L x 10W x 30H cm |
| Manufacturer or packer name | Pushpam Bangels And Imitation Jewellery |
| Manufacturer or packer address | 1621, Ground floor, Thakor Vas, NavrangPura Village, |
| Manufacturing Date | 07/2025 |
| contact details consumer care | Pushpam Bangels, [email protected] |