This exceptional second-flush Darjeeling black tea delights the senses with its bright liquor and tender flavor. Grown at high altitudes in the foothills of the Himalayas, the Summer Melody estate produces a te...
अधिक पढ़ेंThis exceptional second-flush Darjeeling black tea delights the senses with its bright liquor and tender flavor. Grown at high altitudes in the foothills of the Himalayas, the Summer Melody estate produces a te...
अधिक पढ़ें| उद्गम देश | भारत |
|---|---|
| ब्रैंड | Golden Tips |
| शुद्ध मात्रा | 1 unit |
| उत्पाद आयाम | 7L x 8W x 7H cm |
| निर्माता या पैकर का नाम | GOLDEN TIPS TEA COMPANY PVT LTD |
This exceptional second-flush Darjeeling black tea delights the senses with its bright liquor and tender flavor. Grown at high altitudes in the foothills of the Himalayas, the Summer Melody estate produces a tea with complex fruity notes that unfold cup after cup. Featuring delicate tips and buds carefully plucked during the second flush season, this Golden Tip Darjeeling tea offers a mild yet distinctive flavor. Its bright color and refreshing aroma will awaken the tastebuds and lift the spirits on warm summer days. Best enjoyed straight or with a touch of milk, this 10oz package of premium black tea makes a wonderful gift or daily pleasure.
| उद्गम देश | भारत |
|---|---|
| ब्रैंड | Golden Tips |
| साधारण नाम | Tea |
| शुद्ध मात्रा | 1 unit |
| समाप्ति तिथि | Jul-26 |
| पैकेज आयाम | 10L x 9W x 9H cm |
| उत्पाद आयाम | 7L x 8W x 7H cm |
| निर्माता या पैकर का नाम | GOLDEN TIPS TEA COMPANY PVT LTD |
| निर्माता या पैकर का पता | A-220, Pocket A, Phase - I, Okhla Industrial Estate, New Delhi, Delhi 110020 |
| निर्माण तिथि | Jul-24 |
| संपर्क विवरण उपभोक्ता देखभाल | Goldentips Tea, [email protected] |