8 GB RAM | 256 GB ROM 16.64 cm (6.55 inch) Display 50MP Rear Camera | 32MP + 32MP Dual Front Camera 4700 mAh Battery 8s Gen 3 Mobile Platform Processor
8 GB RAM | 256 GB ROM 16.64 cm (6.55 inch) Display 50MP Rear Camera | 32MP + 32MP Dual Front Camera 4700 mAh Battery 8s Gen 3 Mobile Platform Processor
| Country of origin | India |
|---|---|
| brand | XIAOMI |
| model | 14 CIVI |
| colour | #98FF98 |
| warranty | 1 Year Manufacturer Warranty for Phone and 6 Months Warranty for In the Box Accessories |
| Country of origin | India |
|---|---|
| brand | XIAOMI |
| model | 14 CIVI |
| model year | 2024 |
| colour | #98FF98 |
| colour name | mint green |
| ram | 8 |
| ram unit | GB |
| storage | 256 |
| storage unit | GB |
| screen size | 6.55 inch |
| primary camera | 50MP Rear Camera |
| secondary camera | 32MP + 32MP Dual Front Camera |
| cpu | Snapdragon |
| gpu | Adreno GPU |
| battery capacity | 4700 mAh |
| os type | Android 14 |
| os version | 8s Gen 3 Mobile Platform |
| weight | 177.6 g |
| length | 72.77 mm |
| breadth | 7.75 mm |
| height | 157.2 mm |
| warranty | 1 Year Manufacturer Warranty for Phone and 6 Months Warranty for In the Box Accessories |
| return window | 3 days |
| time to ship | 24 hours |
| contact details consumer care | XIAOMI,[email protected],9595205828 |
| manufacturer or packer name | XIAOMI |
| manufacturer or packer address | india |
| common or generic name of commodity | XIAOMI 14 CIVI MATCHA GREEN 8GB RAM 256GB ROM |
| month year of manufacture packing import | NA |
| imported product country of origin | IN |