Indulge your taste buds with SAMPOORTI – CHOCO FLAKES, the ultimate chocolatey delight that transforms your breakfast or snack time into a deliciously crunchy experience. Made from high-quality ingredients, these delectable flakes are c...
Read More| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | Sampoorti |
| Net Quantity | 500 gram |
| Product Dimensions | 32L x 24W x 7H cm |
| Country of origin | India |
|---|---|
| Shelf Life | 9 Months |
| Brand | Sampoorti |
| Net Quantity | 500 gram |
| Additive info | Wheat Solid - 57%, Wheat Flour-Atta (39%), Refined Wheat Flour-Maida (18%), Sugar, Cocoa Solids (5%), Artificial Flavor (Chocolate), Malt Extract, Iodized Salt, Natural Color (INS 150d), Natural Flavor (Rosemary), Antioxidant (INS 320) |
| Expiry Date | 9 Months |
| Weight | 500 g |
| Package Dimension | 32L x 24W x 7H cm |
| Product Dimensions | 32L x 24W x 7H cm |
| Food type | veg |
| Nutritional information | Per 100g: Calories: 382.72 kcal Carbohydrates: 81.60g Total Sugar: 26.8g Dietary Fiber: 4.90g Protein: 8.86g Total Fat: 2.32g Saturated Fat: 0.92g Sodium: 128.76mg |
| Instructions | Store in a cool and dry place. |
| contact details consumer care | Your Essentials, [email protected] |