Introducing Pitaara – Navrang Namkeen, a delightful medley of traditional Indian snacks that will transport your taste buds to the bustling streets of India with every bite. Crafted with love and using the finest ingredients, this irres...
Read More| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | Pitaara |
| Net Quantity | 900 gram |
| Product Dimensions | 33L x 5W x 24H cm |
| Manufacturer or packer name | Desai Brothers Ltd. |
| Country of origin | India |
|---|---|
| Shelf Life | 6 Months |
| Brand | Pitaara |
| Net Quantity | 900 gram |
| Additive info | Edible Vegetable Oil, Chana Dal, Masoor Dal, Peanuts, Rice Flakes, Spices & Condiments, Rice Flour, Iodized Salt. |
| Expiry Date | 6 Months |
| Weight | 900 g |
| Package Dimension | 33L x 5W x 24H cm |
| Product Dimensions | 33L x 5W x 24H cm |
| Food type | veg |
| Manufacturer or packer name | Desai Brothers Ltd. |
| Manufacturer or packer address | Deesa Village, Post – Mahadeviya, Gujarat, India |
| Nutritional information | Energy - 506 Kcal Protein - 12 g Carbohydrate - 57 g Sugar - 16 g Dietary Fiber - 6 g Fat - 26 g Saturated Fat - 9.6 g Trans Fat - 0.1 g Sodium - 590 g |
| Instructions | Store in a cool, dry & hygienic place. |
| Storage conditions | Store in a cool, dry & hygienic place. |
| contact details consumer care | Your Essentials, [email protected] |