coconut chutney powder is a natural authentic south indian taste chutney powder..ready to use withdelicious flavours to enjoy with odsa,idli, vada, uttapam and other south indian cuisines
coconut chutney powder is a natural authentic south indian taste chutney powder..ready to use withdelicious flavours to enjoy with odsa,idli, vada, uttapam and other south indian cuisines
| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | FOODFRILLZ |
| Net Quantity | 50 gram |
| Product Dimensions | 6L x 4W x 5H cm |
| Manufacturer or packer name | NUAGE INDIA GURGAON HARYANA |
coconut chutney powder is a natural authentic south indian taste chutney powder..ready to use withdelicious flavours to enjoy with odsa,idli, vada, uttapam and other south indian cuisines
| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | FOODFRILLZ |
| Common name | foodfrillz Coconut Chutney Powder, Classic South Indian, 25 g x 2 |
| Net Quantity | 50 gram |
| Additive info | NA |
| Expiry Date | 6 months from the date of mfg |
| Package Dimension | 11L x 7W x 7H cm |
| Product Dimensions | 6L x 4W x 5H cm |
| Food type | veg |
| Manufacturer or packer name | NUAGE INDIA GURGAON HARYANA |
| Manufacturer or packer address | IN |
| Manufacturing Date | 7/2023 |
| Nutritional information | Energy 500 kcal, protein 9 g, carbs 34 g sugar 6 g, fat 11 g, sodium 35 mg |
| Instructions | just add water or curd to make a paste and serve with dosa, idli etc |
| Storage conditions | refrigerate after opening the seal |
| contact details consumer care | NUAGE INDIA, [email protected] |