Our IR (Infrared) Multi-Touch points touch screen overlays are external frames for retrofitting displays such as Large TV's, Computer Monitors, Ultra large sized Video Walls or even projected images.
Read MoreOur IR (Infrared) Multi-Touch points touch screen overlays are external frames for retrofitting displays such as Large TV's, Computer Monitors, Ultra large sized Video Walls or even projected images.
Read More| Country of origin | India |
|---|---|
| Brand | AMS TOUCH |
| Net Quantity | 1 count |
| Product Dimensions | 52L x 1W x 31H cm |
| Manufacturer or packer name | AMS IMPEX |
Our IR (Infrared) Multi-Touch points touch screen overlays are external frames for retrofitting displays such as Large TV's, Computer Monitors, Ultra large sized Video Walls or even projected images.
| Country of origin | India |
|---|---|
| Special Feature | 10 finger Multi-Touch points with gesture support, (24 & 40+ points optional), Affordable IR Touch Conversion Frame Overlay Kit to retrofit & convert your Large TV’s, Monitors & Ultra Large Video Walls into Interactive surfaces |
| Screen Size | 32 |
| Height | 39.8 |
| Breadth | 1 |
| Length | 70.36 |
| Weight | 1 |
| Brand | AMS TOUCH |
| Resolution | 32000 X 32000 |
| Common name | 32" AMS Infrared Touchscreen Overlay Without Glass, 10 Finger Multi-Touch Points with Gesture Support, USB-HID Plug & Play |
| Net Quantity | 1 count |
| Included items | INFRARED TOUCHSCREEN |
| Weight | 1500 g |
| Package Dimension | 80L x 8W x 50H cm |
| Product Dimensions | 52L x 1W x 31H cm |
| Manufacturer or packer name | AMS IMPEX |
| Manufacturer or packer address | AMS IMPEX |
| Manufacturing Date | 03/2026 |
| contact details consumer care | AMS Impex, [email protected] |
| Warranty | 1 YEAR CARRY IN WARRANTY |